ЛЕТО 2020 - ГРЦИЈА
ЛЕТО 2020 - ЕГИПЕТ
Венеција

НОВА ГОДИНА 2020 ГОДИНА ВО ВЕНЕЦИЈА

29.12.2019 (недела) СКОПЈЕ – ТРЕВИЗО – ВЕНЕЦИЈА (Местре)

Состанок на група во 10:00 часот на аеродромот во Скопје.Лет за Тревизо во 12:20 часот.Пристигнување ви 14:05 часот.Трансфер до хотелот во Местре. Сместување во хотел.Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

30.12.2019 (понеделник) ВЕНЕЦИЈА (Местре) – БУРАНО – МУРАНО - ТОРЧЕЛО
Појадок.Поаѓање со јавен превоз од Местре до Венеција.Превоз со вапорето до Сан Марко.Факултативна посета со брод до магичните острови на венецијанската лагуна – Мурано ,Бурано и Торчело.Приказната започнува од шарениот остров Бурано надалеку познат по производството на тантела со игли.Кога Леонардо Да Винчи го посетил во 1481 година од таму купил ткаенина за главниот олтар на Миланската катедрала Duomo di Milano,па оттаму се започнало со масовно производство кое било извезувано низ цела Европа.Шарениот остров е познат и по различната боја на куќите,традиција која настанала во далечното минато.Кога рибарите се враќале дома,поради густата магла не можеле да ги препознаат своите домови,па оттогаш нивните жени започнале да ги бојат куќите во различни јаки бои за да не залутаат нивните мажи.Денес овие куќи се под заштита на УНЕСКО и доколку некој сака да ја промени фасадата на својот дом,мора да испрати барање до Владата која ќе одговори со известување за одредени бои дозволени за таа парцела.Оттаму продолжуваме кон Мурано (стаклениот остров) каде се произведуваат најубавите лустери,преубавите сувенири,накит,чаши,чинии...Во 1921 година заради спречување на можноста од избувнување на пожари донесена е одлука целото производство на стакло да се пресели од Венеција на овој остров,па така се до 18 век Мурано држел монопол во производството на стакло.Стакларите биле најценетите граѓани на островот –носеле меч,имале имунитет од казни,можеле да се женат со ќерките од најдобрите семејства во Венеција.За возврат на сето тоа имале забрана да го напуштаат островот бидејќи на тој начин се настојувало да се сочува тајната на производството на стакло.Слободно време за уживање во раскошната убавина на островот. И за крај на оваа прекрасна прошетка, посета на Торчело островот кој бил всушност првиот најстар и најгусто населен остров во тој дел на Италија, престолнина во која има бројни споменици врзани со богатата историја. Враќање до Сан Марко.Слободно време за индивидуални активности. Враќање со јавен превоз од Венеција со вапорето + воз до Местре во хотелот. Ноќевање.

31.12.2019 (вторник) ВЕНЕЦИЈА

Појадок. Слободно време за индивидуални активности.Во договореното време заминување со јавен превоз (воз+вапорето) од Местре за Венеција – единствениот град на вода кој лежи на дрвена конструкција.Го нарекуваат уште и невестата на морето и кралица на Јадранот.Срцето на градот кој наместо улици има канали,а наместо автомобили – гондоли, е на плоштадот Сан Марко изграден 50 метри над водата на темелите на дрвени греди.Легендата вели дека додека шетал низ островите,на евангелистот Марко му се јавил божји глас кој му рекол дека на тоа место ќе се изгради убав и необичен град кој тој ќе го земе под своја заштита.Разглед на градот низ кој се простира Црквата Свети Марко,Дуждевата Палата,каналите и мостовите кои минуваат низ целиот град, од кои најпознатиот е Мостот на воздишките. Слободно време за индивидуални прошетки, уживање во вкусот на најубавото и највкусното италијанско кафе, можност за возење со елегантните гондоли, шопинг низ тесните улички кои се преплавени со обележјето на градот – венецијанските маски.

ДОЧЕК НА НОВАТА 2020 ГОДИНА на плоштадот Сан Марко !!!
После новогодишната ноќ враќање со вапорето (јавен превоз на вода) до железничката станица во Венеција.Враќање во хотел со јавен превоз од Венеција до Местре.Ноќевање.

01.01.2020 (среда) ВЕНЕЦИЈА (Местре) – ТРЕВИЗО
Појадок.Организиран трансфер од хотелот до аеродромот во Тревизо. Полетување за Скопје во 14:40 часот.Слетување во Скопје во 16:20 часот.

 

ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО 25.11.2019: 299 евра (18.540 денари)
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 349 евра (21.640 денари)

        

Во цената е вклучено:
- авионски билет на релација Скопје – Тревизо – Скопје со WIZZAIR;
- трансфер од аеродромот во Тревизо до хотелот во Местре и обратно;
- аеродромски такси;         

- рачен багаж максимум 8 кг (40 x 30 x 20 cm);
- сместување во хотел 3* во Местре на база 3 ноќевања со појадок;
- организација и придружник на патувањето.

Во цената  не е вклучено:
- факултативен разглед на островите Бурано , Мурано и Торчело – 35 евра;
- карти за локален превоз од Местре до Венеција и обратно – 1,5 евра до 2 евра од правец ;
- превоз со вапорето (јавен превоз на вода) – 7,5 евра  до 8 евра од правец;
- туристичка такса – 4 евра од ден по лице;
- здравствено патничко осигурување – 175 ден за лица до 65 години или 350 ден за лица постари од 65 години.